• KOSTRY
SEDLOVÉ KOSTRY WESTMAN
...pokud chcete něco dělat, je nezbytné s tím začít...​K vlastní výrobě sedlových koster jsem dospěl po neustálých peripetiích se sháněním dobrých a typově správných koster pro vlastní produkci.
​Dospěl jsem k tomu, že umět si vyrobit sedlovou kostru je základ pro stavbu vlastní a nezávislé ucelené řady sedel.

V profesionální výrobě sedlových koster nejde jen o to "nějak" slepit "nějaké" čtyři díly do rozměrově a typově neidentifikovatelné kostry, to dovede kdejaký truhlář-kutil. Jde o to umět se orientovat ve světové produkci, sledovat vývoj, vědět něco o teorii jízdy na koni, biomechanice pohybu koně a celkově o "koňařině" a v neposlední řadě mít naděleno odshora trochu modelářského ducha, přesnosti, dobré oko a ruce. Nutné jsou také obsáhlé praktické znalosti konstrukce a stavby sedla. Těžko si lze představit profesionálního konstruktéra šasí závodních automobilů, když neví, jak se dál auto vyrábí a sám jel pouze tak na rudliku z putyky...

Jde o to, dokázat vyrobit jednotlivé díly, ve tvarech a rozměrech příslušných pro jednotlivé kategorie sedel, směrem ke koni i k jezdci. Rozdíl ve tvaru dílů může být značný.
V neposlední řadě je pak důležité nástrojové/strojové vybavení a fungující systém, jak z těch čtyřech dílů a hrušky správně a hlavně cíleně sestavit dobrou sedlovou kostru v předem určených parametrech.

Sedlo na špatné kostře, bude vždycky špatné sedlo, byť by na sobě mělo kilo stříbra, nůši vyzdobených kytek a vyražené "světoznámé" logo na každém dílci...